KLÁRA LUKEŠOVÁ architekt

zahlavi.jpg
Hostel Mitte Brno 2017
Byla jsem přizvána k zajímavému projektu - navrhnout vybavení pokojů v brněnském stylovém hostelu Mitte.

Hostel Mitte (německy střed) sídlí v historickém domě (1659) ve středu Brna na Panské ulici číslo 11. V malé, stylové budově s autentickou atmosférou je celkem 29 lůžek. Na výběr jsou pokoje od jednolůžkového po šestilůžkový, od druhého podlaží po páté.
Součástí hostelu je i malá kavárna, odkud lze přes okno pozorovat ruch uprostřed dnešního Brna. Pěšky je to odtud minutu do obchodu, dvě minuty do kina, tři minuty do hospody, čtyři minuty na hlavní náměstí, pět minut na vlak a šest minut do parku…

Hostel nabízí ubytování v pokojích pojmenovaných po osobách a událostech, které zanechaly v našem kraji nezapomenutelnou literární, výtvarnou, vědeckou či politickou stopu. Donedávna to byly pokoje: Austerlitz, Tugendhat, Janáček, Gödel a Kundera. Já jsem byla přizvána ve chvíli, kdy se hostel rozšířil do vedlejší budovy o další tři apartmány: Parnas, Haas a Fuchs.

Musím podotknout, že jsem investorům dala grafický návrh, ale realizaci zvládli pomocí stolaře, kováře, grafika a dalších sami a to včetně shánění dobového nábytku.
pokoj Bohuslav Fuchs
Bohuslav Fuchs byl jedním z nejznámějších českých architektů 20. století, uznávaným především v zahraničí pro svá funkcionalistická díla a teorie.

Jeho pokoj je vybaven dobovým nábytkem a na jeho díla je upozorněno na fotografiích.
fuchs1.jpg
fuchs2.jpg
fuchs3.jpg
fuchs4.jpg
pokoj Hugo Haas
Muž s pohnutým osudem, kterého ženy milovaly. Slavný herec židovského původu. Studoval zpěv na brněnské konzervatoři a fonetiku u Leoše Janáčka. Po absolvování školy působil v divadlech v Brně, Ostravě, Olomouci a nakonec v Národním divadle v Praze. Nejvíce ale zazářil na filmovém plátně jako herec ve svých autorských komediích.

Nábytek z 30.let zútulňuje dvoulůžkový pokoj a atmosféru doplňují dobové plakáty slavných filmů.
haas1.jpg
haas2.jpg
haas3.jpg
haas4.jpg
haas5.jpg
haas6.jpg
pokoj Parnas
Pokoj je pojmenován podle kašny Parnas na Zelném trhu v Brně.
Je to jedna z nejvýznamnějších barokních památek v Brně. Byla postavena v letech 1690 – 1695 podle návrhu vídeňského architekta Jana Bernarda Fischera z Erlachu. Stavbu řídil Adam Tobiáš Kracker a sochy pomáhal tvořit Antonín Riga z Brna. Byla postavena na místě původní renesanční kašny.

Barokní nádech dodávají pokoji zdobné závěsy a historický nábytek s lustrem.
parnas1.jpg
parnas2.jpg
parnas3.jpg
parnas4.jpg
parnas5.jpg
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one